آموزش های افزایش راندمان برداشت زعفران، در اینستاگرام ماه‌چین

کود اوره یا کود سفید زعفران چیست؟

آخرین بروز رسانی: 3 دی 1401
دسته‌بندی ها:
 • برای جبران کمبود عناصر خاک از کودهای شیمیایی برپایه ‌‌ی نیتروژن، فسفر و پتاسیم و… استفاده میشود. کود اوره برای تامین نیتروژن گیاهان استفاده میشود و باعث سرسبز دیده شدن گیاهان می‌شود و از طرفی به فرایند فتوسنتز کمک ویژه‌ای می‌کند. کود اوره با نام دیگر کود سفید یا کود نیتروژن نیز شناخته شده است. از کود سفید برای زعفران جهت تکثیر پیاز استفاده میکنند.

  در این محتوا ما می‌خواهیم که به طور کلی شما را با مبحث کود اوره یا کود سفید چیست و چه مزایا و معایبی برای مزارع زعفران دارد آشنا کنیم تا با اطلاعات کافی از این کود برای مزراع زعفران خود استفاده کنید.

  فواید کود سفید برای مزرعه زعفران

  در سال اول کشت زعفران، پیاز ها نیازمند مواد و یا کودی هستند که باعث تکثیر آن ها شود و وظیفه کود سفید دقیقا همین است که باعث می‌شود یک پیاز زعفران به دو الی سه پیاز تکثیر شود اما نکاتی وجود دارد که حتما باید رعایت شود حتما ادامه مقاله را مطالعه کنید.

  نکات مهم در مصرف کود اوره برای زعفران

  کود اوره یا همان کود سفید، کودی است که در کشت زعفران باعث تکثیر پیاز های زعفران در مزرعه می‌شود اما برخی از کشاورزان عزیزی که به صورت سنتی فعالیت دارند، بر این موضوع معتقد هستند که باید حتما هر ساله از کود اوره برای مزرعه زعفران خود استفاده کنند، اما باید گفت که این باور غلط است و کاملا به ضرر زمین و پیاز های زعفران خواهد بود. چرا که استفاده بیش از حد از کود اوره و یا کود سفید باعث می‌شود که پیاز های زعفران بیش از حد تکثیر شوند و راندمان مزرعه به طور کلی کم شود و این یعنی خطر جدی برای مزرعه زعفران.

  روش استفاده از کود سفید برای زعفران

  • زمان مصرف کود سفید برای زعفران: فقط باید در سال اول کشت پیاز های زعفران از کود اوره یا کود سفید استفاده کنید چرا که در سال های بعد باعث تکثیر بیش از حد پیاز های زعفران می‌شود.
  • مقدار مصرف کود اوره برای زعفران: مقدار استفاده از کود سفید هم به این صورت است که شما باید در یک زمین یک هکتاری زعفران، به مقدار 50 کیلو از کود سفید یا کود اوره استفاده کنید. کود اوره را باید به صورت آبیاری در کود دهی زاج آب استفاده کرد یعنی به این صورت زمانی که شما در حال انجام کود دهی زاج آب هستید کود سفید را هم به آن اضافه کنید و هم زمان کود دهی مزرعه زعفران را انجام دهید.

  سعی کردیم در ابتدای مقاله پاسخ کشاورزان زعفران برای استفاده از کود اوره را بدهیم. اما اگر بخواهید اطلاعات بیشتری از کود اوره بدانید پیشنهاد میکنیم ادامه‌ي این مقاله را بخوانید.

  مزایای عمومی کود اوره

  در حالت کلی، کود اوره می‌تواند بیشترین مقدار نیتروژن را با کمترین قیمت برای خاک و کشت تامین کند. کود اوره به‌سادگی انبار می‌شود و در دراز مدت خطر آتش‌سوزی ندارد. کود اوره را می‌توان یا به تنهایی استفاده کرد یا با دیگر کودها (پتاس و فسفات) مخلوط نمود. برای گیاهانی که در خاک‌های اسیدی بهتر رشد می‌کنند، کود اوره از بهترین گزینه‌هایی است که موحب اسیدی‌شدن خاک می‌شود. در کشت محصولاتی چون ذرت، توت فرنگی و سایر گیاهانی که به نیتروژن بالایی نیاز دارند، کود اوره قادر است مقادیر بالایی از نیتروژن را فوراً در اختیار گیاه بگذارد.

   

  معایب عمومی کود اوره

  پس از واکنش‌های شیمیایی که با مصرف اوره در خاک ایجاد می‌شوند، مراقبت‌های ویژه‌ای باید صورت گیرند تا آمونیوم تبخیر نشود. این امر برای کشاورزانی که در مزارع بزرگ کشت می‌کنند، مشکل‌ساز می‌شود. قابلیت انحلال بالای اوره باعث می‌شود که انبار نمودن آن ضرورتاً به‌حالت خشک صورت گیرد.

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۱۳ رای

  دیدگاهتان را درباره‌ی این مقاله بنویسید؟ در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ می‌دهیم.

  

  شماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

  1. فرزاد

   سلام وقت بخیر. ببخشین من از استان کردستان مزاحم میشم میخواستم بدونم زمان کشت پیاز چه ماهی و از کجا باید پیاز رو تهیه کنم؟ مرسی از شما

  2. ایمان

   خیلی خوب بود اگه زمان انجام کود دهی و محلول پاشی به صورت پیامکی یادآوری شود بهتر است