در اینستاگرام ماه‌چین را دنبال کنید!

شرکت‌های زعفران در ایران، فعالان حوزه‌ی زعفران

آخرین بروز رسانی: 27 تیر 1400
دسته‌بندی ها:

زعفران در کنار سایر ادویه‌جات سال‌هاست که بخش قابل توجهی از کسب‌وکار ایرانیان را تشکیل داده است. شرکت‌های ریز و درشت و تخصصی و غیر تخصصی در این حوزه فعال هستند و شناخت نسبی از فعالیت این شرکت‌ها و بیشینه‌ی آن‌ها برای شما علاقمندان به کسب‌وکار زعفران امری ضروری می‌باشد.

همان‌طور که گفتیم شرکت‌های بسیاری با سرمایه‌های کوچک و بزرگ، مشغول به کشت و تجارت زعفران می‌باشند. در این بین برخی از آن‌ها که شرکت‌های کوچکتر این حوزه هستند به صورت تخصصی به زعفران می‌پردازند و باقی آن‌ها که شرکت‌های نسبتا بزرگ و با سابقه این حوزه هستند در کنار زعفران به تجارت سایر ادویه‌جات و خشکبار نیز می‌پردازند.

کسب‌وکار زعفران در حوزه‌های مختلفی همچون کشت، فراوری، صادرات قابل انجام است و همان‌طور که انتظار می‌رود بازهم این شرکت‌های بزرگ و باسابقه هستند که سعی دارند تمام این مراحل را پوشش دهند تا سودی بی کم و کاست نصیبشان شود.

شرکت های فعال زعفران در ایران چه شرکت هایی هستند؟

شرکت های زعفران در ایران به چند دسته تقسیم می‌شوند.

  1. شرکت های حوزه بسته بندی زعفران
  2. شرکت های حوزه صادرات زعفران
  3. شرکت های حوزه کاشت زعفران

1) شرکت های حوزه بسته بندی و تولید زعفران

زعفران بدیعی

این شرکت در سال 1369 توسط حاج احمد بدیعی تاسیس شد. این برند از همان ابتدا همکاری نزدیکی با جهاد کشاورزی داشته است و به دنبال سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی پژوهشی و تحقیق و توسعه بوده است.

این شرکت در حوزه‌های کشت زعفران و بازرگانی و صادرات آن فعال است.

زعفران بهرامن

زعفران بهرامن نیز برند شناخته شده‌ای است که از سال 1349 کار خود را آغاز کرده است. این شرکت با برند عباس زاده کار خود را آغاز و پس از 24 سال به برند زعفران بهرامن تغییر هویت داد.

این شرکت مشتری‌مداری را سرلوحه کار خویش قرار داده است و در جهت تحقیق و توسعه و پژوهش‌های علمی نیز گام برمی‌دارد.

حوزه محصولات زعفران بهرامن شامل هل، زعفران، نبات، چای، زرشک، ادویه‌جات و… می‌باشد.

شرکت‌های زعفران در ایران

زعفران مصطفوی

زعفران مصطفوی نیز یکی دیگر از برند‌ها شناخته شده در حوزه زعفران است که اصول کار خود را بر رضایت مشتری، افزایش کمیت، ارتقا کیفیت و کاهش قیمت قرار داده است. این شرکت نیز مانند سایر شرکت‌های برجسته و قدیمی این حوزه در تولید و بازرگانی زعفران نقش قابل توجهی دارد.

از محصولات این شرکت می‌توانیم به زعفران، عسل، زرشک، نبات، ادویه و خشکبار اشاره کنیم. این شرکت خود را دارای پرسنلی مجرب و متخصص می‌داند و در غالب تقاط کشور دارای نمایندگی فعال است. فروشگاه و کارخانه مرکزی این شرکت در مشهد قرار دارد.

زعفران سحرخیز

زعفران سحرخیز خود را مجموعه‌ای خانواده ای می‌داند که کار خود را از سال 1311 آغاز کرده است. این شرکت توسط مرحوم حاج محمد سحرخیز بنیان‌گذاری شده است. فعالیت این برند تا سال 1342 در قالب فروشگاه های زعفران سحرخیز و در ادامه با تاسیس شرکت کشاورزی و افزودن بخش‌های دیگری به مجموعه، کار خود را ادامه داد.

اکنون این شرکت در تولید و تجارت داخل و خارج زعفران نقش قابل توجهی دارد و در سبد محصولات خود عرقیات، دارچین، زعفران، ادویه و شربت‌ها را به مشتریان خود عرضه می‌کند.

زعفران عباس‌زاده اصل

این شرکت از سال 1342 با نام غلام‌رضا عباس‌زاده و نقش واسطه‌گری در خرید زعفران از کشاورز و فروش آن فعالیت خود را آغاز کرد و در ادامه با برند عباس زاده کار خود را ادامه داده است.

این شرکت در تهران و مشهد دفتر دارد و کارخانه این شرکت نیز در مشهد واقع شده است. از محصولات این شرکت می‌توانیم به زعفران، ادویه‌جات، خلال بادام و پسته، زرشک، وانیل و قهوه اشاره کنیم.

زعفران نوین

زعفران نوین کار خود را از سال 1371 به عنوان تولید‌کننده و بازرگانی زعفران به خصوص صادرات آن آغاز کرد. این شرکت به استفاده از تکنولوژی روز و سیستم صادراتی قوی شاخته می‌شود.

از برنامه‌های این شرکت می‌توان به همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی درجهت گسترش زعفران برای استفاده‌های دارویی و غذایی و… اشاره کرد. این شرکت در تهران،مشهد و حتی اسپانیا دارای چندین دفتر می‌باشد و دفتر مرکزی و فروشگاه زعفران نوین در مشهد قرار دارد.

شرکت صنایع غذایی گلیران

شرکت بازرگانی زعفران گلیران در سال 1377 توسط علی سالاری به منظور سورت و بسته‌بندی و صادرات زعفران تاسیس شد. هم اکنون این شرکت انواع چای و دمنوش، زعفران، نبات، ادویه جات و پودر‌های آماده و حبوبات را در سبد محصولات خود به مشتریان عرضه می کند.

این شرکت بارها به عنوان صادرکننده برتر مورد تقدیر قرار گرفته است.

دفاتر این شرکت نیز در تهران و مشهد و کارخانه آن در مشهد واقع شده است.

 

2) شرکت های حوزه صادرات زعفران

زعفران سحرخیز، زعفران ادمان، زعفران بدیعی، زعفران گلیران، زعفران نفیس و عباس زاده

در این جا لازم به ذکر است که پیشرو بودن به معنای بهترین عملکرد نیست و همیشه بازار تشنه‌ی افراد حرفه‌ای است.

شرکت‌های ریز و درشت، افراد مستقل و دلال‌های بسیاری نیز در این حوزه فعال هستند که عدم سازمان دهی این سیستم صادراتی در برخی موارد باعث آسیب به نام زعفران ایرانی شده و افرادی زعفران بی کیفیت را برای اندکی سود بیشتر صادر و نام زعفران ایران را تخریب می‌کنند.

3) شرکت های حوزه کشت زعفران

همان طور که گفتیم برند‌های بزرگ و باسابقه زعفران صرفا به منظور کاهش هزینه‌های خود یا کنترل کیفیت به دنبال کاشت زعفران هستند اما در حوزه مشاوره و خدمات کاشت زعفران فعالیت تخصصی ندارند.

از عناصر فعال در این زمینه می‌توانیم به:

  • کشاورزان با سابقه در منطقه
  • شرکت‌های کشاورزی چند رشته‌ای
  • جهاد کشاورزی در برخی مناطق
  • اندک شرکت‌های تخصصی موجود

اشاره کنیم.

کشاورزان با سابقه در هر منطقه بر اساس تجرببات ارزشمند خود اقدام به راهنمایی‌های دیگر علاقمندان به کاشت زعفران می‌کنند اما همانطور می‌دانید این کافی نیست و در کشاورزی مدرن امروز بازدهی و بهره وری و کیفیت محصول از درجه اهمیت بالایی برخوردار است که متاسفانه تجربیات کشاورزان عزیز گاهی جوابگو نیست.

شرکت‌های کشاورزی چند رشته‌ای نیز در انواع و اقسام زمینه‌های کشاورزی صاحب نظر هستند و برخی از آن‌ها طبق روش منسوخ و پروتکل‌های قدیمی باعث آسیب به سرمایه کشاورز می‌شوند.

جهاد کشاورزی در برخی از مناطق کشور(نه در همه مناطق؟) اقدام به تشویق کشاورزان به کاشت زعفران و در برخی موارد آموزش‌های خوبی هم ارائه می‌دهند. اما آن چیز که مشخص است این است که این تشویق‌ها همه چیز نیست و برای حفظ سرمایه کشاورز باید کار‌های اختصاصی و دلسوزانه‌ تری انجام گیرد.

در ادامه به شرکت های فعال در حوزه آنلاین میپردازیم.

شرکت کشت و صنعت ماه چین

ماه‌چین یک شرکت تخصصی کاشت زعفران است که بیشتر تمرکز و انرژي کارشناسان خود را برای ایجاد یک مکانیسم کامل خدمات و مشاوره کاشت زعفران گذاشته است و در تمام مراحل کاشت در کنار کشاورز خواهد بود.

ماه‌چین با تجربه‌ حاصل از مزارع خود و دیگر مشتریان و با استفاده از علم روز دنیا و متد‌های جدید کشاورزی به علاقمندان به کسب‌وکار زعفران کمک می کند تا در این مسیر گام بردارند. به عبارتی ماه‌چین از 0 تا 100 کاشت زعفران را پوشش می‌دهد تا هیچ کشاورزی به علت نبود امکانات و اطلاعات کافی متضرر نشود.

 

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.