کشت زعفران در تهران را می‌ توانید در خانه خود، یک باغچه کوچک، گلخانه و یا زمین کشاورزی خود تجربه کنید. فقط کافی است که بخواهید و ما به شما خواهیم گفت که چرا تهران می‌تواند محلی ویژه برای کشت زعفران باشد. تهران با دارا بودن شرایطی خوب از لحاظ باران و شرایط دمایی می‌تواند محلی مناسب برای کشت زعفران باشد.

در ادامه با انواع روش‌های کشت زعفران در تهران آشنا خواهیم شد و شرایط تهران را برای کشت زعفران بررسی خواهیم کرد.

بررسی کشت زعفران در تهران

برای بررسی کشت زعفران در تهران و بازدهی آن نیاز به برخی داده‌های آماری و تجربی داریم. داده‌های آماری به ما نشان خواهند داد که آب و هوا و اقلیم تهران که یکی از مهم‌ترین عوامل در کشت زعفران هستند در چه وضعی قرار دارند و آیا می‌توانیم به توجه به این موارد اقدام به کشت زعفران در تهران بکنیم.

بررسی آب و هوای تهران

میزان دما یکی از فاکتورهای مهم در کاشت زعفران است. این میزان دماست که میزان برداشت، زمان برداشت و طول دوره‌ی رویشی کشت زعفران را مشخص می‌کند. بالاترین میزان دمای تهران به میزان 42 درجه و در مردادماه به ثبت رسیده است که مشکلی برای زعفران ایجاد نمی‌کند.

همچنین در پاییز و حوالی آبان‌ماه شاهد درجه هوای منفی هستیم که در رشد و گلدهی زعفران تاثیر مثبت زیادی دارد. به دلیل دیررس بودن هوای زمستانی در تهران به نسبت دیگر استان‌های سردسیر زمان گلدهی در این استان به تاخیر می‌افتد و در حوالی آذرماه اتفاق می‌افتد.

این در حالی است که زمان گلدهی در مناطق سردسیر حوالی آبان‌ماه و در مناطق گرمسیر مانند خوزستان و نواحی جنوبی حوالی آذرماه می‌باشد.

کشت زعفران در تهران

میزان بارش در تهران

فاکتور بعدی که در کشت زعفران و بازدهی آن تاثیر گذار است میزان بارش باران است. به طور کلی در صورتی که باران خوبی داشته باشیم باید 2 تا 3 بار مزرعه زعفران را آبیاری کنیم و در صورتی که باران خوبی نداشته باشیم باید 3 تا 5 مرتبه آبیاری را انجام دهیم.

میانگین بارش باران سال 1399 تهران 372 میلی‌متر و در سال 1398 358 میلی‌متر بوده است که بارش خوبی به حساب می‌آید. در ضمن بیشترین میزان بارش را در شمیرانات و پردیس و کمترین میزان بارش را در ورامین و بهارستان شاهد هستیم. البته بررسی میزان بارش باران صرفا برای کشت زعفران در خاک و مقیاس گسترده است و برای کشت در باغچه یا گلدان نیازی به باران نخواهیم داشت.

تجربه کشاورزان از کشت زعفران در تهران

وقتی میزان برداشت زعفران کشاورزان زعفران‌کار تهرانی را بررسی کردیم متوجه دو دسته از مزارع با بازدهی متفاوت شدیم. مزارع شاخص زعفران در تهران با انجام روش‌ کشت آرمانی به بازدهی 15 تا 20 کیلوگرم در هکتار رسیده و مزارعی که با روش سنتی کشت شده‌اند بازدهی در حد 5 تا 6 کیلوگرم داشته‌اند.

این تفاوت‌ فاحش در بین دو روش کشت زعفران ناشی از روش کشت و مدیریت متفاوت مزرعه زعفران است که در روش‌های نوین شاهد افزایش برداشت و بازدهی قابل توجه از مزارع زعفران هستیم.

خدمات کاشت زعفران و فروش پیاز زعفران در شهر شما

با مشاوره رایگان ماه چین مزرعه نوین خود را احداث کنید.
اطلاعات بیشتر

نگاه مسئولان به کشت زعفران

استان تهران با دارا بودن نزدیک به 1 درصد از مزارع کشاورزی کل کشور و تولید سالانه 6 میلیون تن محصولات کشاورزی در بین استان‌های شاخص کشاورزی ایران قرار دارد. استان تهران در تولید 5 محصول گیلاس، سیب درختی، سبزی و صیفی گلخانه‌ای، قارچ خوراکی و تخم مرغ در رتبه نخست کشوری قرار دارد.

استراتژی و نگاه مدیریتی مسئولان جهاد کشاورزی استان تهران بهبود و افزایش تولید محصولات صادرات محور می‌باشد و زعفران نیز یکی از همین محصولات صادراتی و کم آب‌بر است که جهاد کشاوزی تهران به دنبال توسعه آن می‌باشد. همچنین تهران به واسطه ویژگی‌هایی زیر محلی عالی برای کشت و صادرات محصول زعفران می‌باشد:

  • وجود امکانات حمل و نقل مناسب
  • وجود شرکت‌ها واسط صادراتی
  • وجود افراد و تیم‌های مناسب به منظور بازاریابی
  • تسهیل در فرایند صدور مجوزها

راه‌های کشت زعفران در تهران

برای کشت زعفران ما 3 راه اصلی در پیش روی خود خواهیم داشت. کشت زعفران در خاک، کشت زعفران در گلخانه و کشت زعفران در منزل سه روش کشت زعفران هستند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

کشت خاکی زعفران در تهران

کشت زعفران خاکی یکی از روش‌های اصلی کشت زعفران است که در آن یک بار پیاز را در خاک کشت می‌کنیم و تا هفت سال محصول را برداشت خواهیم کرد. این روش کشت در چیزی نزدیک به 200 هکتار از اراضی استان تهران انجام می‌شود و بازدهی در حدود 1 تن زعفران داشته است.

پاکدشت، رباط‌ کریم، ورامین، شهریار، اسلامشهر، دماوند و ری مناطقی هستند که کشت زعفران خاکی در آن‌ها انجام می‌شود.

کشت زعفران در تهران

کشت گلخانه‌ای زعفران در تهران

کشت زعفران گلخانه ای در اغلب نقاط تهران انجام می‌شود و ویژگی اصلی آن کنترل شرایط محیطی بر روی رشد زعفران و افزایش بازدهی کشت زعفران می‌باشد. این روش کشت نیاز به گلخانه تخصصی ندارد و می‌توان آن را حتی در یک اتاق هم انجام داد. البته این روش کشت به زمین کشاورزی نیز احتیاج دارد و در واقع یک فرایند دو مرحله‌ای است.

کشت زعفران در منزل

این روش کشت زعفران در تهران طرفداران بسیاری دارد. این مسئله در تماس‌ها و خریدهای پکیج کشت زعفران در منزل ماه‌چین به وضوح مشخص است و تعداد زیادی از ارسال سفارشات ما به مقصد تهران است. تعدادی گل زعفران می‌تواند هر خانه‌ای را از فضای تاریک شهری بیرون بکشد و روح زندگی را در آن بدمد.

خدمات ماه‌چین به زعفران‌کاران تهرانی

ماه‌چین به منظور تسهیل فرایند کشت زعفران در تهران اقدام به ارائه خدمات زیر می‌نماید:

  • ارائه خدمات مشاوره رایگان کشت زعفران
  • دوره‌های آموزشی کشت خاکی و گلخانه‌ای زعفران
  • ارائه پکیج‌های کشت زعفران در منزل
  • تامین پیاز زعفران مناسب کشت خاکی و گلخانه‌ای زعفران
  • تامین تجهیزات کشت زعفران

خرید پیاز زعفران در تهران

یکی از خدمات کشت زعفران ماه‌چین تامین پیاز مناسب با اقلیم تهران و استراتژی کشت زعفران شما می‌باشد. بهترین نوع پیاز زعفران برای کشت پیاز زعفران درشت می‌باشد که مناسب کشت در گلخانه و زمین کشاورزی می‌باشد. مزیت اصلی این نوع از کشت این است که در سال اول کشت نیز می‌توانید محصول برداشت کنید.

ماه‌چین آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان کشت زعفران می‌باشد. در صورتی هر گونه سوال یا مسئله‌ای در رابطه با کشت زعفران داشته باشید می‌توانید با ما تماس بگیرید.