در اینستاگرام ماه‌چین را دنبال کنید!

در اینستاگرام ماه‌چین را دنبال کنید!

مقدار مجاز مصرف زعفران، روزانه چه مقدار زعفران مصرف کنیم؟

آخرین بروز رسانی: 20 اسفند 1399
دسته‌بندی ها:

برای مصرف زعفران استاندارد های متفاوتی وجود دارد، از قبیل مصرف زعفران در هر نوبت، مصرف روزانه زعفران، مصرف ماهانه زعفران و … .

ما در این مقاله سعی داریم تا شیوه صحیح مصرف زعفران به شکل کاملا استاندارد را و همچنین مضرات و عواقب مصرف بیش از حد آنرا برای شما توضیح دهیم.

 

مصرف روزانه زعفران

شیوه صحیح مصرف زعفران

همانطور که گفتیم زعفران به علت قدرتی که دارد برای مصرف آن در بازه های زمانی مختلف، استاندارد هایی گفته شده است که ما تمام آنها را مطرح می کنیم:

 

مصرف استاندارد زعفران در هر نوبت 

برای مصرف وعده ای و نوبتی زعفران، استانداردی که گفته شده است 0.1 گرم است که این مقدار به معنای آن است که شما در هر نوبت از مصرف زعفران اگر می خواهید استفاده ای استاندارد داشته باشید پس باید حدود 10 تا 15 عدد از رشته های زعفران را مصرف کنید.

هشدار: مصرف یک گرم زعفران در یک نوبت می تواند موجب حالت تهوع و استفراغ شود پس لطفا زیاده روی در مصرف این ماده ارزشمند نکنید و همچنین در آشپزی زعفرانی خود هم، این نکته را حتما در نظر داشته باشید.

 

مصرف استاندارد روزانه زعفران

استاندارد و حد عادی مصرف روزانه زعفران را 0.1 گرم دانسته اند.

ولی شما می توانید روزانه حداکثر تا یک گرم از زعفران را هم مصرف کنید ولی باید مراقب باشید که اولا این مصرف در یک نوبت صورت نگیرد و ثانیا این استاندارد ها به صورت عمومی هستند و ممکن است بدن شما طاقت این میزان را نداشته باشد، بنابراین سعی کنید از کم شروع کنید تا سیستم ایمنی بدن خود را بشناسید و حتی در برخی منابع گفته شده که این میزان فقط برای استفاده های دارویی مجاز است لذا خواهشا احتیاط کنید و بعدا بر اساس شناختی که از بدن خود دارید، با خیالی آسوده به مصرف زعفران بپردازید.

 

مصرف استاندارد ماهانه زعفران

حد اعتدالی که برای مصرف ماهانه زعفران گفته شده است آن است که هر نفر به صورت میانگین می تواند 3گرم از زعفران را در یک ماه مصرف کند.

این میزان یعنی روزی 0.1 گرم ولی دقت داشته باشید که این به آن معنا نیست که شما اگر در یک روز 0.5 گرم از زعفران را مصرف کردید پس تا 4 روز دیگر نباید زعفران بخورید بلکه باید استاندارد ها به شکل عمومی و تقریبی هستند و باید خودتان اعتدال را رعایت کنید.

 

مصرف زعفران در دوران بارداری

زعفران به علت دارا بودن سافرانال که عطر دهنده آن و یکی از مهم‌ترین پارامتر ها در تعیین قیمت بازار خرید و فروش زعفران است ، در عین حالی که خواص درمانی زیادی دارد ولی یک ماده سمی محسوب می شود لذا مصرف آن در دوران بارداری باید کاملا کنترل شده و تحت ضابطه باشد.

اما ضابطه مصرف زعفران در دوران بارداری چیست؟ 

مصرف روزانه زعفران

 

در 3ماه اول بارداری: در این سه ماه سعی کنید به هیچ وجه سراغ زعفران نروید. در سه ماه اول بارداری، اندام های جنین در حال شکل گیری هستند و مصرف زعفران در این زمان می تواند به این شکل گیری، آسیب هایی وارد کند و همچنین موجب افزایش یافتن هورمون پروستاگلاندین در رحم گردد و همچنین اثراتی تحریک کننده بر روی عضله های صاف رحم دارد و به همین خاطر می تواند خطر سقط جنین را نیز، با خود به همراه بیاورد.

در بقیه دوران بارداری: در این دوران اگر به صورت متعادل زعفران را مصرف کنید نه تنها ضرری هم برای شما نخواهد داشت بلکه در جهت روند زایمان هم برای شما مفید خواهد بود و فرآیند زایمان را آسان تر می کند، زیرا همانطور که گفتیم زعفران می تواند خاصیتی ارتجاعی در نسوج رحم داشته باشد و در نتیجه زایمان را آسان تر بکند.

هشدار: توجه داشته باشید که افراط در مصرف زعفران در تمام مدت دوران بارداری می تواند خطر سقط جنین را به همراه داشته باشد.

 

چه کسانی نباید زعفران را مصرف کنند؟

همانطور که دانستید زعفران علاوه بر خواص فوق العاده درمانی ای که دارد، یک ماده سمی است، لذا افرادی که دارای شرایط زیر می باشند بهتر است از مصرف زعفران خودداری کنند:

1) سنگین وزن ها: افرادی که از اضافه وزن رنج می برند سعی کنند زعفران را کمتر مصرف کنند چراکه زعفران یک اشتهاء آور قدرتمند است ولی مصرف متعادل خود زعفران برای سلامتی آنها هیچ ضرری ندارد و فوائد مخصوص خود را هم به بدن می رساند.

2) کسانی که در ناحیه کف دست خود دچار تعریق هستند، سعی کنند از زعفران کمتر استفاده کنند چون زعفران این تعریق ها را افزایش می دهد.

3) سه ماه اول بارداری: که توضیحات آن گذشت.

4) افرادی که بر حسب شرائط می خواهند افسرده باشند یا نمی خواهند به شادی و نشاط برسند، بهتر است از زعفران استفاده نکنند. و همچنین افرادی که می خواهند از افسردگی خلاص شوند حتما زعفران را استفاده کنند.

 

در رابطه با این موضوع اگر نکته و نظری دارید آنرا با ما در میان بگذارید … .

 

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.

  1. سمیه بیگلری

    سلام و عرض احترام
    لطفا شماره استانداردی که مصرف جهانی زعفران برای هر فرد در روز و ماه گفته شده در آدرس ایمیل بفرستید.
    بسیار سپاسگزارم