کشت زعفران در اصفهان ممکن است؟ این سوال بسیاری از علاقمندان کاشت زعفران اصفهانی است. ما در این مقاله به بررسی ویژگی‌های استان اصفهان جهت کاشت زعفران می‌پردازیم و در نهایت تصمیم‌گیری با شماست که آیا کاشتن زعفران در اصفهان کار عاقلانه‌ای است یا خیر؟

اصفهان قطب اقتصادی، فرهنگی، علمی، صنعتی، گردشگری و ترانزیتی ایران است و همچنین پتانسیل خوبی جهت رشد در حوزه‌ي کشاورزی دارد. مسئولین استان اصفهان در جهت دست‌یابی به این مهم اقدام به تغییر الگوی کشت در بین کشاورزان نموده و به دنبال ترویج کاشت محصولات پربازدهی همچون زعفران هستند.

آب و هوای استان اصفهان

اصفهان در قلب ایران قرار گرفته و در گذشته‌های نه‌چندان دور به سرزمینی چهار فصل مشهور بوده است. اما اکنون به طور کلی سرزمینی معتدل و خشک قلمداد می‌شود. در استان اصفهان به طور کلی شاهد 3 اقلیم بیابانی، جلگه‌ای و کوهستانی هستیم.

آب و هوای استان اصفهان به دلیل وجود زمستان‌های نسبتا سرد و تابستان‌های گرم مناسب کاشت زعفران می‌باشد و نگرانی از این بابت وجود ندارد. همچنین باران‌های اصفهان مصادف با دوره‌ي‌ رویشی زعفران هستند پس مشکل کم‌آبی استان نیز مانعی برای کاشت زعفران نیست. در تصاویر زیر میزان بارش باران در استان اصفهان نشان داده شده است. این داده‌ها را با نقاطی از استان اصفهان که کشاورزی در آن‌ها رایج است مقایسه کنید.

کشت زعفران در اصفهان

کاشت زعفران در اصفهان

کشاورزی در استان اصفهان

در یک نگاه کلی کشاورزی در استان اصفهان بیشتر در نواحی شمال و غرب و جنوب غربی این استان رواج دارد و مناطق دیگر این استان بیشتر صنعتی و خدماتی هستند.

شهرستان‌های فریدن، فریدون‌شهر، خوانسار، چادگان، نجف آباد و سمیرم شهرهایی هستند که کشاورزی شغل اصلی مردم می‌باشد و شغل‌های دیگر در الویت دوم مردم این مناطق هستند.

در کدام یک از شهرهای اصفهان زعفران کشت می‌شود؟

کشت زعفران در غالب نقاط اصفهان دیده می‌شود اما در شهرهای گلپایگان، نطنز، نجف آباد، تیران و کرون، شاهین‌شهر، میمه، اصفهان، نائین، اردستان و خوانسار شاهد سطح زیر کشت گسترده‌ي زعفران هستیم.

به گزارش جهاد کشاورزی استان، اصفهان از نظر سطح زیر کشت زعفران پس از استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در مقام چهارم قرار دارد.

خرید پیاز زعفران در اصفهان

ماه‌چین به تعداد زیادی از علاقمندان کاشت زعفران اصفهانی خدمات مشاوره و همچنین تامین پیاز زعفران را ارائه کرده است و به طور مستقیم در شهرهای خوانسار و گلپایگان اقدام به کاشت زعفران کرده است.

اصفهانی‌ها دارای شم اقتصادی بسیار خوبی هستند و به دلیل بازده بسیار بالای زعفران در سال‌های اخیر به سمت کاشت زعفران متمایل شده‌اند. زعفران محصولی صادراتی و ارز محور است و همین موضوع سبب شده تا مسیر خود را از باقی محصولات کشاورزی جدا کند و محصولی اقتصادی قلمداد شود.

چرا اصفهان مناسب کشت زعفران است؟

سیاست‌های تشویقی

کاشت زعفران به سبب ویژگی‌های فوق‌العاده آن در برنامه مسئولین ملی و استانی قرار گرفته است و  مسئولین تمام تلاش خود را مبنی بر اصلاح الگوی کشت و ترویج کاشت زعفران انجام می‌دهند.

جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز با جدیت این استراتژی را دنبال می‌کند و با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تسهیل صدور مجوزها و ایجاد بستری مناسب برای کاشت زعفران اقدام به ترویج کاشت زعفران در بین کشاورزان اصفهانی کرده است.

یکی از همین سیاست‌های تشویقی برگزاری جشنواره طلای سرخ در یکی از توابع شهرستان نجف آباد می‌باشد. این جشنواره هم به منظور ترویج گردشگری و هم به منظور ترویج زعفران در بین کشاورزان برگزار می‌شود.

مسئولین جهاد کشاورزی استان اصفهان به دنبال گسترش بازار زعفران از طریق برندسازی و ایجاد اتحادیه و تعاونی به منظور تقویت هرچه بیشتر این محصول صادراتی ارز آور هستند.

خدمات کاشت زعفران و فروش پیاز زعفران در شهر شما

با مشاوره رایگان ماه چین مزرعه نوین خود را احداث کنید.
اطلاعات بیشتر

بیشینه‌ی مناسب کشت زعفران در اصفهان

خاک اصفهان از زمان‌های دور محل پرورش زعفران بوده و گواه تاریخی این قضیه به چند صدسال قبل بازمی‌گردد. این استان به سبب ویژگی‌های طبیعی که دارد مناسب کاشت زعفران می‌باشد.

سطح زیر کشت زعفران در این استان چیزی در حدود 1300 هکتار است و هر ساله با کمک مسئولین این مقدار افزایش می‌یابد و این نشان از اهمیت زعفران در شرایط خاص ایران دارد.

اقلیم مناسب جهت کاشت زعفران

شرایط آب و هوایی مساعد جهت کاشت زعفران یعنی زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم به خوبی در اصفهان دیده می‌شود. در اصفهان هر چه بیشتر به سمت ارتفاعات پیش می‌رویم بارندگی افزایش و میزان دما کاهش می‌یابد.

اصفهان خود نیز به دلیل وجود زاینده رود اقلیمی جلگه‌ای دارد و همین رود زندگی بخش در تعدیل هوای این استان نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.

مزیت ترانزیتی اصفهان

اصفهان در قلب ارتباطات و حمل و نقل ایران قرار گرفته و توانایی ارسال مستقیم زعفران به مقاصد خارجی را نیز دارد. این مزیت مهم موجب افزایش توان بازاریابی و کاهش هزینه‌های ارسال زعفران و در نهایت افزایش بازدهی صادرات زعفران می‌شود.

با تمام این توصیفات این شما هستید که باید تصمیم بگیرید و با توکل به خدا عمل کنید. با دیدی باز و خردمندانه تمام وجوه کار را در نظر بگیرید. آینده‌ي شما به دست خودتان رقم خواهد خورد نه به دست بخت و اقبال.