آبیاری بارانی یا غرقابی زعفران؟

آخرین بروز رسانی: 9 بهمن 1402

مبحث آبیاری یکی از مهم ترین موضوع هایی است که در کشت زعفران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید به طور دقیق در زمان و به مقدار کافی انجام شود. همان طور که مشخص است آبیاری روش های گوناگونی دارد اما به نظر شما بهترین روش آبیاری مزرعه زعفران کدام است؟ آبیاری بارانی یا غرقابی؟

در مقایسه این دو روش آبیاری با یکدیگر ما به دلایل مشخصی که گفته می شود برای کشت زعفران آبیاری بارانی را توصیه می‌کنیم.

آبیاری غرقابی یک آبیاری سنگین محسوب می‌شود که در این روش آبیاری تمامی منافذ خاک گرفته می‌شوند و به همین دلیل توصیه نمی شود اما آبیاری بارانی به خصوص با نوار های پیفلکس بسیار مناسب بوده و زمین حالت پفکی خود را حفظ می‌کند.

دانلود ویدئو آموزشی

دیدگاهتان را درباره‌ی این ویدئو بنویسید؟ در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ می‌دهیم.


3دیدگاه
یک گپ و گفت را آغاز کنید!

نظرتان را به گوشمان برسانید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


 1. هوشنگ اسکندری گندمانی

  باسلام وقت بخیر من اهواز هستم درحال حاظر با دمای ۵۰درجه الی ۵۵درجه میخوام در گلدان زعفران بکارم کی بکارم پیاز از کجا تهیه کنم من از ویدیو هاتون خیلی خوشحال شدم خیلی جالب و مستمر بود برای کسانیکه زمین دارندبخدا میسپارمتان وهمیشه پایدار باشید در تمام مراحل زندگی

  • مرجان قویمی

   سلام ممنون از لطف شما .
   اگر در محل زندگی شما زمستان‌های سردی وجود دارد که در آن حداقل به مدت ۲ یا ۴ روز درجه هوا به صفر درجه برسد و به‌عبارتی آب یخ بزند می‌توان زعفران را کاشت و البته تابستان‌هایی که فوق‌العاده گرم نباشند مثلا تابستان‌های شهر قم و اصفهان و کاشان مناسب کاشت زعفران هستند ولی برخی مناطق زاهدان گرم‌تر از آن چیزی است که بتوان به کیفیت و کمیت بالای زعفران دست یافت.
   مورد دیگر که بسیار مهم است عدم وجود یا حداقل باران‌های تابستانه است چرا که گرما و رطوبت منجر به ایجاد کنه و قارچ در پیاز زعفران و از بین رفتن آن می‌شوند.
   به واسطه هوای گرم در این مناطق دوره‌ی رشد دیرتر آغاز می‌شود و شاید در آبان‌ماه آغاز شود و تا اواسط فروردین بیشتر ادامه پیدا نکند چرا که هوای گرم در این مناطق بروز می‌کند. به عبارتی دوره رشد در مناطق گرم‌سیر چند ماهی کوتاه‌تر از مناطق سردسیر است و این به منزله کاهش اندازه پیازچه و رشد آن و کیفیت و کمیت زعفران تولیدی از مزرعه شما می‌باشد.(در مناطقی با دمای بالای 50 بازدهی بالایی نخواهد داشت مخصوصا در سطح زمین و کشت خاکی )در برخی مناطق جنوب مثل ایذه کشت های گلخانه ای انجام میشود .میتونید بمقدار کم در گلدان امتحان بفرمایید

  • مرجان قویمی

   سلام ممنون از لطفتون دوست عزیز-
   با این شماره در ارتباط باشید 09108839361