کشت زعفران در لرستان مدت‌هاست که رواج دارد اما این استان به مانند دیگر استان‌های زعفران خیز مشهور خشک و کویری نیست اما دلی دارد به وسعت دریا برای پرورش زعفران و چه زیباست نغمه مادران این خطه در حین پاک کردن گل‌های زعفران. لرستان در میان پر آب‌ترین استان‌های ایران است و توانسته زعفران را نیز به سبد محصولات کشاورزی خود اضافه کند.

زعفران لرستان به واقع یکی از با کیفیت‌ترین زعفران‌های ایران است که با توجه به منابع آبی این استان هزینه‌ و فشار ناچیزی را نیز به منابع آبی کشور و این استان وارد می‌کند. زعفران لرستان چند گام از دیگر استان‌ها جلوتر است و دارای واحدهای بسته‌بندی و برند مخصوص به خود است اما هنوز راه زیادی را برای طی کردن دارد.

کشت زعفران در لرستان

زعفران لرستان نسبت زعفران دیگر مناطق ایران وضعیت بهتری دارد و شاهد حضور چندین برند و کارگاه بسته‌بندی در این استان هستیم که می‌تواند منجر به بهبود عملکرد مزارع زعفران در این استان شود. سه برند بومی لرستان شامل طلای سرخ، لاهور و نازنین می‌شوند.

همچنین به دلیل شرایط مساعد این استان برای کشت زعفران مسئولان استانی خواهان توسعه کشت زعفران در این استان هستد و با کمک‌هایی همچون تسهیلات ارزان قیمت به کشاورزان کشت زعفران را تسهیل می‌کنند.

استان لرستان از لحاظ کشاورزی نیز در جایگاه مناسبی قرار دارد و محصولات متنوع صادراتی را تولید می‌کند. منتها به دلیل عدم مکانیزاسیون کشاورزی و برخی دلایل دیگر حجم گسترده‌ای از این محصولات در چرخه عمده فروشی و خام فروشی از بین می‌روند. برخی از محصولات اشاره شده شامل انار، سیب سرخ، شیر، عسل، زعفران، حبوبات و شیلات می‌شوند.

شرایط اقلیمی استان لرستان

لرستان سرزمینی است که از کوهستان‌های فراوان و دشت‌های محدودی تشکیل شده است. طبق آمار اداره هواشناسی این استان از لحاظ میزان بارش و آب سومین استان پر آب کشور است و 12 درصد از کل آب‌های کشور را در اختیار دارد.

میزان بارندگی در سال زراعی 97-98 برابر با 898 میلی‌متر و در سال 98-99 با کاهش 22 درصدی مواجه شد. این روند کاهشی در سال 99-1400 نیز شدت گرفت و شاهد کاهش شدید در میزان بارش باران در این استان بودیم. این خشکسالی ناگهانی منجر به آسیب شدید در تولید محصولات کشاورزی لرستان شد.

روند نامشخص بارندگی و بارش باران می‌تواند سبب ناپایداری در کشاورزی و به خطر افتادن معیشت این گروه شغلی مهم شود. یکی از راه‌حل‌های این مشکل می‌تواند تغییر الگوی کشت از کشت‌هایی وابستگی شدیدی به آب دارند به کشت‌های کم‌آب‌بر مانند زعفران و گیاهان دارویی دیگر است.

کشت زعفران در لرستان

آمار میزان کشت زعفران در لرستان

کشت زعفران در لرستان در مساحتی به وسعت 420 هکتار انجام می‌شود و میزان برداشت زعفران از این مساحت چیزی نزدیک به 1400 کیلوگرم می‌باشد. کشت زعفران در این استان در همه‌ی شهرهای آن رواج دارد و به طور خاص شهرستان سلسله بیشترین سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده است.

متوسط برداشت زعفران از مزارع استان لرستان بین 5 تا 8 کیلوگرم می‌باشد که نسبت به میانگین کشوری وضعیت بسیار بهتری دارد. گزارشات جهاد کشاورزی لرستان و آنالیزهای آزمایشگاهی نشان از کیفیت بالای زعفران لرستان دارند و این کیفیت در حدی است که می‌تواند با زعفران خراسان رقابت کند.

همچنین به دلیل وجود بارندگی مناسب و زمین‌های حاصل‌خیز فراوان در استان لرستان امکان گسترش کشت زعفران در این استان به وسعت بیش از 10 هزار هکتار وجود دارد. گرچه این آمار در نگاه اول بلندپروازانه به نظر می‌آید اما با ایجاد یک سیستم پویا و نگاه مکانیزه به کشت زعفران می‌توان در کوتاه مدت به آن دست یافت.

خدمات کاشت زعفران و فروش پیاز زعفران در شهر شما

با مشاوره رایگان ماه چین مزرعه نوین خود را احداث کنید.
اطلاعات بیشتر

مشکلات کشت زعفران در لرستان

کشت زعفران در لرستان توسعه کندی دارد و دلیل آن نیز این است که مانند دیگر محصولات کشاورزی دستگاه‌های مکانیزه وارد کشت زعفران در لرستان نشده‌اند و بیشتر کارهای مزرعه زعفران به صورت سنتی و دستی انجام می‌شود. با ورود دستگاه‌های مکانیزه کشت و برداشت زعفران به لرستان می‌توانیم شاهد افزایش بازدهی و تولید زعفران در این استان باشیم.

 نحوه کشت زعفران در لرستان

همان‌طور که پیش‌تر نیز ذکر کردیم کشت زعفران در لرستان به روش سنتی پیش می‌رود و چندان از روش‌های نوین استفاده نمی‌شود. البته لازم به ذکر است که میانگین میزان برداشت زعفران این استان نسبت به دیگر استان‌ها بیشتر است اما هنوز به چیزی که باید باشد نزدیک نشده است و می‌توان میانگین برداشت زعفران در این استان را به بیش از 10 کیلوگرم افزایش داد.

این مهم را می‌توانیم با رعایت نکاتی همچون کشت زعفران به روش ٰآرمانی و انجام صحیح مدیریت کودی مزرعه زعفران به انجام برسانیم. در واقع با انجام صحیح دو مرحله کوددهی زاچ‌آب و محلول‌پاشی‌ می‌توانیم میزان بازدهی مزرعه زعفران را تا 50 درصد افزایش دهیم.

خدمات ماه‌چین همگی بر محور افزایش بازدهی مزرعه زعفران در واحد سطح استوار است و شامل موارد زیر می‌شود:

کشت زعفران در لرستان