کشت زعفران در کهگیلویه و بویر احمد

کشت زعفران در استان کهگیلویه و بویر احمد به چه صورت است؟ همان طور که ما میدانیم کشت زعفران در اغلب شهر های ایران انجام می‌شود و اگر مدیریت و رسیدگی خوبی هم انجام شود می‌توان مزارع بسیار پر باری را در سطح شهرها پرورش داد. در این محتوا می‌خواهیم که کشت زعفران در استان کهگیلویه و بویر احمد را از تمامی جهت ( کشت، رسیدگی و مدیریت، آبیاری، کود دهی،‌محلول پاشی و…) بررسی کنیم.

موضوع خرید پیاز زعفران هم بخش بسیار مهمی از مرحله کشت زعفران را تشکیل می ‌دهد که در این محتوا قصد داریم که نحوه خرید پیاز زعفران در یاسوج را برای شما دوست داران کشت زعفران شرح دهیم اگر که به دنبال کشت زعفران در استان کهگیلویه و بویر احمد هستید خواندن این محتوا را از دست ندهید.

اقلیم استان کهگیلویه و بویر احمد

به طور کلی استان کهگيلويه و بويراحمد از نظر منطقه ای و جغرافيايى به دو ناحيه وسيع سردسيرى (بوير احمد) و گرمسيرى (کهگيلويه) تقسيم مى‌شود. استان کهگيلويه و بوير احمد سرزمينى کوهستانى و نسبتاً مرتفعى است که کوه‌ هاى زاگرس با رشته‌ هاى موازى، ‌سراسر شمال و شرق و کوه‌هاى سياه و سفيد، خومى خائيز و نيل جنوب شرقى آن را در بر گرفته‌اند.

کشت زعفران در استان کهگیلویه و بویر احمد

بلند ترين نقطه استان قله دنا با ارتفاع ۴۴۰۹ متر و پست‌ ترين ناحيه آن بيشتر به ارتفاع ۵۰۰ متر از سطح دريا مى‌باشد.رودخانه‌ هاى مارون، ‌ بشار، زهره، خرسان و نازمکان از اين استان عبور مى‌کنند و ارتفاعات آن، سرچشمه‌ تعدادى از رودخانه‌ ها است. چهار پنجم مساحت منطقه از ارتفاعات و تپه ماهورها تشکيل شده است.

در مناطق سردسير، ارتفاعات بلندتر و تپه ماهورها بيشتر و در مناطق گرمسير ارتفاعات کوتاه‌تر و تپه ماهورها نيز کمتر است. دشت‌ها نيز حدود يک پنجم از مساحت استان را تشکيل مى‌دهند و معمولاً عمدهٔ‌ اراضى کشاورزى در دشت‌ها واقع شده است.( منبع )

زمان کشت زعفران در استان کهگیلویه و بویر احمد

زمان کشت تقریبا در همه‌ی استان ها به یک صورت است که از تیر ماه شروع شده و با توجه به آب و هوای منطقه تا اواخر شهریور و اواخر مهر ماه ادامه دارد. به این صورت مناطقی که دارای آب و هوای سردی هستند باید کشت خود را تا اخر شهریور ماه انجام دهند و مناطقی که دارای آب و هوای معتدل و رو به گرم هستند تا آخر مهر ماه زمان برای کشت پیاز های زعفران خود دارند.

آبیاری مزرعه زعفران

آبیاری مزرعه زعفران در 4 مرحله انجام می‌شود که مرحله اول آن در اول مهر ماه و مرحله دوم آبیاری مزرعه پس از برداشت گل های زعفران باید انجام شود. این دو مرحله بسیار برای مزرعه زعفران ضروری است به هیچ عنوان از خاطر نبرید. مرحله سوم و چهارم آبیاری مزرعه هم قبل و بعد از عید در صورت کمبود و نبود بارش باران باید به طور سطحی انجام شود.

کود دهی مزرعه زعفران هم 3 مرحله جداگانه دارد:

اولین مرحله کود دهی مزرعه، کود دهی حیوانی است که شما باید قبل از کشت به مزرعه خود به مقدار لازم کود گاوی پوسیده اضافه کنید. مرحله بعدی کود دهی مزرعه مرحله زاج آب است که باید به همراه آبیاری مرحله دوم به مزرعه اضافه کنید.

مرحله آخر کود دهی، محلول پاشی زعفران است که از اوایل فصل زمستان شروع شده و طی 4 تا 6 مرحله تا اردیبهشت سال آینده ادامه دارد. هر مرحله از محلول پاشی باید 2 هفته از هم فاصله داشته باشد.

خرید پیاز زعفران در یاسوج

زمان برداشت زعفران

زمان برداشت زعفران هم مانند زمان کاشت پیاز های زعفران رابطه مستقیم با آب و هوای منطقه‌ی کشت دارد چرا که هر چه آب و هوای منطقه زود تر سرد شود زمان برداشت کلاله های زعفران زود تر اتفاق می ‌افتد و هر آب و هوای دیر تر سرد شود و روند گرمای هوا طولانی تر باشد برداشت گل های زعفران با تاخیر انجام می شود.

خرید پیاز زعفران در یاسوج

و اما برای تهیه پیاز زعفران مرغوب و با کیفیت می توانید به مجموعه ماه چین مراجعه کنید. چرا که ماه چین فعالیت گسترده ای در خصوص خرید و فروش پیاز های زعفران در سطح کشور دارد. شما با خیالی راحت از خرید خود می ‌توانید د رهر مقدار و اندازه پیاز زعفران با کیفیت تهیه کنید و از خدمات بی نظیر ماه چین در رابطه با خرید پیاز زعفران بهره مند شوید.

اگر که نیازمند مشاوره و پشتیبانی در رابطه با نحوه خرید و ارسال پیاز های زعفران هستید، می‌توانید با در ارتباط بودن با مشاور ها و پشتیبان های مجموعه ماه چین از مشاوره های رایگان بهره‌ مند شوید.