کاشت زعفران در خراسان جنوبی

کاشت زعفران در خراسان جنوبی به چه صورتی است؟ همه ی ما می‌دانیم، خراسان مهد زعفران ایران است و افراد بسیاری در این مناطق مشغول به کشت زعفران هستند. شهر های بیرجند، سربیشه ، نهبندان و علی الخصوص قائنات جزو پرچم داران زعفران ایران هستند.

از آن جایی که شغل اکثر کشاورزان خراسان کشت زعفران است. افرادی هم هستند که به تازگی قصد ورود به کشت زعفران را دارند و اطلاعات کاملی از بابت کاشت زعفران در خراسان جنوبی و هم چنین خرید پیاز زعفران در بیرجند که مرکز شهر قرار دارد ندارند. در ادامه می‌خواهیم که موارد گفته شده را بررسی کنیم.

آیا اقلیم خراسان جنوبی برای کشت زعفران مناسب است؟

 استان خراسان جنوبی دارای اقلیم و آب و هوای خشک و بیابانی است، ولی با توجه به نحوه قرار گرفتن این استان در مناطق پست یا مرتع، اقلیم آن به دو دسته آب و هوای خشک و گرم  و آب و هوای خشک و ملایم تقسیم می شود. استان خراسان جنوبی از نظر آب و هوایی بسیار مناسب برای کشت زعفران است به این صورت که زعفران های معروف قائن و قائنات متعلق به استان خراسان جنوبی است.

کاشت زعفران در خراسان جنوبی

نکات مهم برای کشت زعفران در بیرجند و شهرهای حومه

مواردی که در ادامه به مختصر توضیح داده‌ایم در مقالات مربوط به کشت زعفران ماه چین  بطور کامل و با جزئیات بیشتر بررسی شده اند. ما سعی کرده ایم نگاهی کلی به آنها در این قسمت داشته باشیم. شما میتوانید نکات بیشتری را در دوره‌ی رایگان کشت زعفران را فرا بگیرید.

زمان کاشت زعفران در خراسان جنوبی

زمان کاشت زعفران در خراسان جنوبی و اکثر مناطق ایران از تیر ماه هر سال آغاز شده و با توجه به آب و هوای مناطق تا شهریور ماه و مهر ماه ادامه دارد. مناطق سردسیر به دلیل زودتر سرد شدن هوا حتما باید کشت آن ها تا اواسط شهریور ماه انجام شود و مناطق گرمسیر که آب و هوای آن ها نسبت به مناطق سردسیر دیر تر سرد می‌شود تا اواخر مهر ماه هم زمان کشت زعفران وجود دارد.

در استان خراسان جنوبی هم بهتر است که تا اواسط شهریور ماه کشت زعفران را انجام دهید چرا که آب و هوای این استان و شهر های آن تقریبا از اوایل شهریور ماه رو به خنکی و سردی می‌رود.

نحوه کاشت زعفران در خراسان جنوبی

روش های کشت زعفران در مناطق مختلف به 3 حالت است: کشت زعفران به روش خاکی و کشت زعفران به روش گلخانه ای و سومین روش کشت زعفران در گلدان و در خانه است که برای مقدار کشت های کم توصیه می‌شود. در خراسان جنوبی بهترین روش کشت روش خاکی است که شما می‌توانید برای کشت مزرعه خود انتخاب کنید.

آبیاری و کود دهی مزرعه زعفران

مهم ترین مبحث در رابطه با مزرعه داری رسیدگی و مدیریت مزرعه است که تاثیر مستقیم در میزان برداشت محصول و راندمان مزرعه دارد. در مزرعه زعفران هم رسیدگی به منظور آبیاری و کود دهی به موقع و به اندازه است.

آبیاری مزرعه زعفران در 4 مرحله انجام می شود. اولین مرحله در اول مهر ماه و دومین مرحله بعد از برداشت گل های زعفران باید انجام شود. آبیاری مرحله سوم و چهارم هم در صورت نبود بارش باران قبل و بعد از عید تقریبا اواسط اسفند ماه و فروردین ماه باید انجام شود.

کود دهی مزرعه زعفران هم به این صورت است که در فصل تابستان شما باید از کود حیوانی (‌ کود گاوی پوسیده ) برای مزرعه خود استفاده کنید و بعد از برداشت گل های زعفران به همراه آبیاری دوم مزرعه، از کود های زاج آب استفاده کنید.

کاشت زعفران در خراسان جنوبی

پس از انجام مرحله زاج آب ( زاج آب یعنی کود دهی به همراه آب ) زمان محلول پاشی مزرعه فرا میرسد. محلول پاشی مزرعه برای این انجام می‌شود که در فصل زمستان ریشه های پیاز زعفران از بین رفته و ما باید مواد مورد نیاز گیاه را از طریق برگ به او برسانیم. محلول پاشی در 4 تا 6 مرحله انجام می شود و هر مرحله 2 هفته باید با مرحله قبل فاصله داشته باشد.

این نکته را حتما به خاطر داشته باشید که برای داشتن یک مزرعه سالم و سرحال حتما باید موارد گفته شده در خصوص کود دهی و محلول پاشی را رعایت کنید چرا که با هیچ چیز دیگر برای مزرعه قابل جبران نیست.

زمان برداشت زعفران در خراسان جنوبی

زمان برداشت زعفران هم مانند زمان کشت آن بستگی به آب و هوای منطقه‌ی کشت دارد. هر چه آب و هوای منطقه زود تر سرد شود رویش گل های زعفران هم زودتر اتفاق می‌افتد.در خراسان جنوبی هم با توجه به آب و هوای آن اصولا برداشت گل های زعفران در اواخر آبان ماه اتفاق می‌افتد.

خرید پیاز زعفران در بیرجند

خرید پیاز زعفران با کیفیت یکی از کار هایی است که باید دقت بالایی در آن داشته باشید چرا که تمام نتیجه کشت یک مزرعه زعفران مربوط به کیفیت پیاز زعفران آن است به همین دلیل است که باید در خرید پیاز زعفران دقت بالایی داشته باشید. یکی از خدمت ماه چین فروش پیاز زعفران است که برای تمامی شهر ها و استان های کشور قابلیت ارسال پیاز وجود دارد.

برای تهیه پیاز زعفران با کیفیت و ضد عفونی شده می توانید با تیم ماه چین در ارتباط باشید تا پیاز زعفران خود ار در مقدار دلخواه و با بهترنی کیفیت در بازار خریداری کنید. در خصوص تهیه پیاز زعفران و هم چنین دریافت مشاوره قبل از خرید می‌‌توانید با شماره های درج شده در داخل سایت در ارتباط باشید.