کشت زعفران در چهار محال و بختیاری

کشت زعفران در چهار محال و بختیاری و بررسی تمام شرایط این استان از نظر اقلیمی و آب و هوایی برای کشت مواردی است که در این محتوا مورد بررسی قرار می‌گیرد تا افرادی که در استان قصد کشت زعفران را دارند با رعایت تمامی شرایط کشت و هم چنین به دست آوردن اطلاعات تکمیلی بتوانند کشت خود را انجام دهند.

اقلیم استان چهار محال و بختیاری

استان چهار محال و بختیاری مرتفع‌ ترین استان کشور است و برف‌ های انباشته بر این ارتفاعات سرچشمه مهم‌ ترین شریان‌ های حیاتی ایران از جمله زاینده‌رود، کارون و دز است. این استان در میان استان‌ های اصفهان، خوزستان و لرستان قرار گرفته است و رشته کوه‌ های زاگرس، از شمال غرب تا جنوب شرق در آن امتداد پیدا کرده است.

شهرکرد دارای اقلیم نیمه مرطوب معتدل با تابستان های معتدل و زمستان های بسیار سرد است. میانگین دمای سالانه هوا در شهرکرد 11/5 درجه سانتیگراد می باشد. در طول سی سال گذشته به ترتیب 32 درجه سانتیگراد زیر صفر و 42 درجه سانتیگراد بوده است. سرد ترین و گرم ترین ماه های شهرکرد به ترتیب دی ماه و مرداد ماه می باشد.(منبع)

پس با توجه به نوع اقلیم و آب و هوای این استان شرایط برای کشت و پرورش زعفران کاملا محیا است و اگر که شما قصد کشت زعفران را دارید می‌توانید با خیالی راحت به این کشت بپردازید.

خرید پیاز زعفران در شهر کرد

برای تهیه بهترین نوع از پیاز زعفران شما می‌توانید به مجموعه ماه چین مراجعه کنید چرا که ماه چین فعالیت گسترده ای در خصوص خدمات فروش پیاز زغفران مرغوب و با کیفیت دارد و شما با خیالی راحت و آسوده می‌توانید پیاز زعفران خود را به مقدار دلخواه تهیه کنید.

برای دریافت اطلاعات تکمیلی در رابطه با خرید پیاز زعفران در شهر کرد می توانید با شماره های درج شده در داخل سایت تماس بگیرید و مشاوره دریافت کنید.

روش کشت زعفران در چهار محال و بختیاری

کشت زعفران در چهار محال و بختیاری همانند سایر استان هایی که زعفران در آن ها کشت می‌شود به 3 روش انجام می‌شود.

  1. اولین روش کشت زعفران روش خاکی است که شما با داشتن یک مزرعه که دارای آب و خاک مناسب باشد می توانید کشت زعفران خود را انجام دهید.
  2. دومین روش کشت زعفران روش گلخانه ای است که شما باید به علاوه زمین کشاورزی مناسب یک سالن و یک گلخانه‌ی مسقف هم داشته باشید.
  3. و آخرین روش کشت زعفران روش خانگی و در منزل است که به راحتی شما می‌توانید پیاز های زعفران خود را در باغچه و یا گلدان کشت کنید.

زمان کشت زعفران در چهار محال و بختیاری

زمان کشت زعفران در ایران از تیر ماه شروع شده و با توجه به اقلیم استان ها و شرایط آبی و هوایی آن ها تا اواخر شهریور ماه و اواسط مهر ماه ادامه دارد. استان هایی که دارای آب و هوای سرد هستند باید قبل از سرد شدن کامل هوا کشت خود را انجام دهند.

اما در استان های گرمسیر که آب و هوای معتدل تری دارند و تقریبا نسبت به سایر استان ها آب و هوای آن ها دیر تر کشت می‌شود کشت زعفران تقریبا تا اواخر مهر ماه هم امکان پذیر است.

آبیاری مزرعه زعفران

به طور کلی زعفران یک گیاه کم آب بر است که به همین دلیل کم آب بر بودن در این سال های کم باران کشور، بیشتر کشاورزان رو به کشت زعفران آورده اند و کشت مزرعه خود را به کشت زعفران تغییر داده اند.

مراحل آبیاری زعفران در طول سال 2 تا 4 مرحله است که اولین مرحله باید در اوایل مهر ماه انجام شود و دومین مرحله که زاج آب نام دارد که همراه با کود دهی انجام می‌شود باید پس از برداشت گل های زعفران انجام شود. مرحله سوم و چهارم آبیاری هم در صورت نبود و یا کمبود بارش باران قبل و بعد از عید تقریبا اواخر اسفند ماه و اواسط فروردین ماه به طور سطحی باید انجام شود.

کود دهی و محلول پاشی مزرعه زعفران

رسیدگی و مدیریت مزرعه یکی از مهم ترین عوامل داشتن یک مزرعه خوب است. کود دهی و محلول پاشی برای مزرعه زعفران جز واجبات است که حتما باید در زمان مناسب خود انجام شود چرا که با هیچ چیز دیگری جبران نمی‌شود. ماه چین فعالیت گسترده خود را در خصوص مشاوره کودی و هم چنین فروش کود آغاز کرده است که شما به راحتی می‌توانید کود های مورد نیاز مزرعه خود را از ماه چین تهیه کنید.

زمان برداشت گل های زعفران

تقریبا هر ساله برداشت زعفران از اوایل آبان ماه آغاز شده و تا آذر ماه با توجه به آب و هوای منطقه کشت به مدت 2 هفته الی 20 روز زمان می‌برد. در این بازه زمانی دو هفته ای شما هر روز برداشت گل زعفران خواهید داشت. هر گلی که رشد کرده را باید همان روز برداشت کنید تا از رویش گل های دیگر جلوگیری نکند.