کشت زعفران در تربت حیدریه

همه‌ی ما از این موضوع اطلاع داریم که استان خراسان مهد زعفران ایران است و اغلب مردم خراسان مشغول به کشت و پرورش زعفران هستند. کشت زعفران در تربت حیدریه از دیرباز تا امروز انجام می‌شود و تقریبا همه‌ی افرادی که در زمینه کشت زعفران در سراسر اسران فعالیت دارند تربت حیدریه را به تولید زعفران و پرورش پیاز زعفران می شناسند.

در این محتوا می‌خواهیم که کشت زعفران در تربت حیدریه را بررسی کنیم و عواملی مانند زمان کشت زعفران، نوع کشت، رسیدگی و مدیریت و… را به اختصار توضیح بدهیم در هر بخش اگر نیاز به راهنمایی و دریافت اطلاعات تکمیلی دارید می توانید با واحد پشتیبانی تیم ماه چین تماس بگیرید.

کشت زعفران در تربت حیدریه

اقلیم و آب و هوای تربت حیدریه

آب و هواي شهرستان تربت حيدريه در بخش‌ هاي كوهستاني سرد و معتدل و در نواحي جنوب باختري نيمه بياباني است.‌هواي شهر تربت حيدريه معتدل و خشك بوده و بيش‌ترين درجه‌ي حرارت در تابستان‌ها 40 درجه بالاي صفر و كم‌ترين آن در زمستان‌ها 10 درجه زير صفر است. ميانگين باران ساليانه تربت حيدريه 250 ميلي‌متر است. (منبع)

زمان کشت زعفران در تربت حیدریه

اگر که در رابطه با زمان کشت زعفران نیاز به راهنمایی دارید جدول زیر می‌تواند کمک زیادی به شما کند.

جدول راهنمایی زمان کشت زعفران در استان های مختلف
کشت زعفران در استان های گرمسیر کشت زعفران در استان های سردسیر
در استان های گرمسیر با توجه به گرمای هوا و هم چنین دیر تر سرد شدن هوا زمان کشت زعفران از تیر ماه تا اواخر مهر ماه است.  در استان های سردسیر هم به دلیل زود تر سرد   شدن هوا کشت زعفران از تیر ماه آغاز شده و تا   اواخر شهریور ماه قبل از کامل سرد شدن ادامه دارد

کشت زعفران در تربت حیدریه هم تقریبا تا اخر تابستان یعنی پایان شهریور ماه زمان دارد که شما از تیر ماه می ‌توانید کشت خود را انجام دهید.

خرید پیاز زعفران

آبیاری مزرعه زعفران در تربت حیدریه

مهم ترین مبحث در رابطه با مزرعه داری زعفران رسیدگی و مدیریت مزرعه است که تاثیر مستقیم در میزان برداشت محصول و راندمان مزرعه دارد. در مزرعه زعفران هم رسیدگی به منظور آبیاری و کود دهی به موقع و به اندازه است.

آبیاری مزرعه زعفران در 4 مرحله و در زمان های متفاوت انجام می شود. اولین مرحله در اول مهر ماه انجام می‌شود و سپس بعد از آن، دومین مرحله آبیاری بعد از برداشت گل های زعفران باید انجام شود. آبیاری مرحله سوم و چهارم مزرعه هم در صورت نبود بارش باران قبل و بعد از عید تقریبا اواسط اسفند ماه و فروردین ماه باید انجام شود.

کود دهی مزرعه زعفران به چه صورت است؟

نام کود دهی زمان کود دهی
کود دهی حیوانی فصل تابستان
کود دهی زاج آب همراه آبیاری دوم
محلول پاشی فصل زمستان


کود دهی حیوانی

کود دهی مزرعه زعفران در استان مرکزی به این صورت است که ابتدا شما باید در فصل تابستان شما از کود حیوانی (‌ کود گاوی پوسیده ) برای مزرعه خود استفاده کنید و روند کود دهی حیوانی را هر دو الی سه سال یکبار تکرار کنید.

کود دهی زاج آب

بعد از برداشت گل های زعفران زمان آن فرا می‌رسد که شما به همراه مرحله دوم آبیاری مزرعه زعفران، از کود های زاج آب استفاده کنید. ( زاج آب یعنی کود دهی به همراه آب ) مرحله زاج اب به این صورت است که شما مقدار کود های مورد نیاز را در مسیر آبیاری مزرعه قرار می‌دهید تا توسط آب کود ها به تمام نقاط مزرعه برسند.

محلول پاشی

محلول پاشی مزرعه زعفران برای این انجام می‌شود که در فصل زمستان ریشه های پیاز زعفران از بین رفته و ما باید مواد مورد نیاز گیاه را از طریق برگ به او برسانیم. به همین دلیل است که کود های محلول پاشی توسط سم پاش ها بر روی برگ اسپری می شوند. محلول پاشی در 4 تا 6 مرحله انجام می شود و هر مرحله 2 هفته باید با مرحله قبل فاصله داشته باشد.

زمان برداشت گل های زعفران در تربت حیدریه

برداشت گل های زعفران یکی از لذت هایی است که هر فردی حداقل یک بار باید آن را تجربه کند. گل های زعفران تقریبا در آبان ماه با توجه به شرایط دمایی منطقه رشد کرده و قابل برداشت هستند. مدت زمانی که شما می‌توانید گل های زعفران را برداشت کنید تقریبا دو هفته الی بیست روز است و شما هر روز شاهد رویش گل های زعفران هستید.