کشت زعفران در مازندران

مازندران یکی از استان های خوش آب و هوای کشور است و بدلیل بارندگی های زیاد برای رشد و پرورش اکثر گیاهان مناسب است؛ اما از آن جایی که رشد گیاه زعفران با تمامی گیاهان متفاوت بوده باید هنگام کاشت زعفران در مناطق شمال به نکاتی توجه داشته باشیم.

ما در این مقاله قصد داریم که شرایط و نحوه کشت زعفران در مازندران را برای شما شرح دهیم. چنانچه نیاز به راهنمایی بیشتر درباره کشت زعفران دارید با مشاورین ما در تماس باشید.

شرایط لازم برای کشت زعفران در مازندران

زعفران گیاهی است که به آب و هوای معتدل نیاز دارد ، یعنی تابستان های گرم و بدون بارندگی و زمستان های سرد همراه با بارش؛ همان طور که همه ما می دانیم شهر های شمالی کشور در فصل تابستان دارای آب و هوای شرجی هستند و خاک مزارع استان مازندران در فصل تابستان دارای رطوبت بالایی است. اما در اینجا سوالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند این است که آیا در استان مازندران و شهر های آن می توان کشت زعفران انجام داد یا خیر؟

مازنداران دارای مناطق کوهستانی است که شرایط کشت زعفران در این مناطق به راحتی فراهم می‌باشد. البته در مناطقی که کوهستانی نباشد میتوانید از روش کشت گلخانه ای زعفران استفاده کنید.

کشت زعفران در مازندران

چه شهر هایی در استان مازندران مناسب برای کشت زعفران است؟

در استان مازندران شهر هایی مناسب کاشت زعفران است که در فصل تابستان بارش باران در آن ها اتفاق نیوفتد و یا به منظور دیگر خاک مزارع در فصل تابستان دارای رطوبت نباشد.

به طور کلی باید گفت که در شهر های کوهستانی استان مازندران تقریبا شرایط کشت زعفران به صورت خاکی امکان پذیر است. برای پیدا کردن اطلاعات بیشتر می توانید با پشتیبانی ماه چین تماس بگیرید.

فصل کشت زعفران در مازندران

زمان شروع کاشت زعفران از تیر ماه شروع میشود و تا اوایل فصل پاییز ادامه دارد. در این بازه زمانی که پیاز های زعفران کاشته می‌شوند به هیچ عنوان نباید آبیاری انجام شود.

نحوه کاشت زعفران در مازندران

کاشت زعفران در مازندران به سه روش اصلی انجام میشود که شامل روش های زیر است:

  • کشت زعفران به روش خاکی
  • کشت زعفران به روش گلخانه ای
  • کشت زعفران در خانه و گلدان

چنانچه قصد کشت خاکی زعفران در مناطق کوهستانی مازندران را دارید بهتر است از روش کشت آرمان استفاده کنید. کشت آرمانی زعفران روش نوینی است که باعث بالا رفتن سطح برداشت و پایین آمد هزینه های کشت خواهد شد.

آبیاری زعفران در مازندان

پیاز زعفران به دو تا چهار مرحله آبیاری نیاز دارد؛ به این صورت که مرحله اول و دوم آبیاری در پاییز انجام میشود (مرحله دوم با هدف کوددهی زاج آب انجام میشود). اگر در زمستان بارندگی نداشته باشید باید در اسفند ماه و فروردین ماه آبیاری مرحله سوم و چهارم را نیز انجام دهید.

کشت زعفران در مازندران

خرید پیاز زعفران در مازندران

بعد از تصمیم به کشت زعفران مهم ترین کاری که باید انجام دهید خرید پیاز زعفران مرغوب و ضد عفونی شده است. پیاز زعفرانی که شما نیاز دارید باید کاملا عاری از هر گونه بیماری هایی مانند قارچ و کنه باشد تا بعد از کشت پیاز های زعفران، مزرعه شما را خطری تهدید نکند.

شما باید پیاز ها را در تابستان تحویل بگیرید و در خاک بکارید پس بسیار مهم است از مجموعه ای پیاز را تهیه کنید که در همین زمان پیاز انبار نشده را به شما تحویل بدهند.

خدمات کاشت و فروش پیاز زعفران در شهر شما

با مشاوره رایگان ماه چین مزرعه نوین خود را احداث کنید.
اطلاعات بیشتر

مجموعه ماه چین فعالیت گسترده ای در زمینه فروش پیاز زعفران در تمامی شهر ها و استان های کشور دارد؛ شما به راحتی می‌توانید هر مقدار پیاز زعفران با بهترین کیفیت و سایز های مختلف را  از ماه چین تهیه کنید.

کشت زعفران در مازندران

رطوبت و گرما قاتل پیاز های زعفران

چرا در فصل تابستان نباید پیاز های زعفران را آبیاری کرد و خاک هم نباید رطوبت داشته باشد؟ 

رطوبت یکی از مهم ترین عواملی است که باعث خرابی پیاز های زعفران می‌شود و دلیل آن هم این است که پیاز های زعفران در طول دوره خواب خود نباید در معرض رطوبت و آبیاری قرار بگیرد تا در روند رشد صحیح آن ها اختلال ایجاد نشود.

بعلاوه اختلال در روند رشد پیاز های زعفران، زمانی که پیاز ها در طول دوره خواب خود در معرض رطوبت و گرما قرار بگیرند دچار و درگیر بیماری هایی مانند کنه و قارچ می شوند که ممکن است تمامی پیاز های زعفران مزرعه از بین برود.

سخن پایانی

کشت زعفران به روش های مختلفی از جمله کشت زعفران به روش گلخانه ای و کشت زعفران به روش گلدانی در منزل وجود دارد و افرادی که شرایط کشت خاکی زعفران را ندارند و علاقه مند به کشت زعفران هستند می توانند از این روش ها استفاده کنند.

کاشت زعفران در مازندران دارای شرایط خاصی است و باید حتما زیر نظر افراد متخصص و با تجربه انجام شود.

برای خرید پیاز زعفران و مشاوره در رابطه با کشت زعفران در مازندران کافی است که با پشتیبانی و کارشناسان تیم ماه چین تماس بگیرید تا مشاوره رایگان دریافت کنید.