کاشت زعفران در خراسان شمالی

قبل ازشروع کشت در هر شهر باید آن منطقه را از لحاظ آب و هوایی و نوع اقلیم بررسی کنیم؛ برای کاشت زعفران در خراسان شمالی و شهر های بجنورد، اسفراین، شیروان و جاجرم نیاز به دانستن نکاتی است که برداشت محصول شما را چند برابر می‌کند.

کشت زعفران در خراسان از دیر باز تا کنون به صورت روش های سنتی انجام میگرفته اما اکنون با پیشرفت دانش مهندسان کشاورزی میتوانید بیشترین برداشت گل زعفران در هکتار را تجربه کنید. جهت دریافت مشاوره از مهندسان ماه‌چین با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

جدا از بررسی کشت زعفران و شرایط آن، خرید پیاز زعفران هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که باید از همه جوانب مانند سلامت پیاز ها، کیفیت و سایز آن ها و از همه مهم تر خرید از فروشگاه مطمئن بررسی شود. از آن جایی که بجنورد مرکز استان خراسان شمالی است و کشت زعفران در این شهر بیشتر رونق دارد. در ادامه می خواهیم که نحوه خرید پیاز زعفران در بجنورد را هم مورد بررسی قرار دهیم.

بررسی اقلیم خراسان شمالی برای کشت زعفران

استان خراسان شمالی، یک منطقه کوهستانی با دشت های بسیار حاصل خیز و بین دو رشته کوه کپه داغ در شمال و رشته کوه های آلاداغ و شاه جهان در جنوب قرار دارد. این استان دارای تنوع آب و هوایی است. به دلیل گسترش نواحی کوهستانی، آب و هوای آن اغلب معتدل کوهستانی است و به همین دلیل برای کشت زعفران بسیار مناسب است.

کاشت زعفران در خراسان شمالی

شرایط کشت زعفران در خراسان شمالی

مردم خراسان شمالی به دلیل وجود آب و هوای مناسب و معتدل برای کشاورزی، فعالیت اصلی و شغلی خود را کشاورزی قرارداده اند. نیم بیشتر کشاورزان این استان و شهرستان های آن مشغول به کشت و پرورش زعفران در مزارع خود هستند. اگر که اهل خراسان باشید کاملا از این شرایط برای کشاورزی اطلاع دارید که خراسان مهد کشت زعفران در ایران است.

کاشت زعفران در خراسان شمالی به چه صورت است؟

اصولا روش کشت زعفران در خراسان شمالی روش کشت خاکی است چرا که این استان از نظر اقلیمی و آب و هوایی کاملا مناسب برای این روش کشت است و دیگر دلیلی بر این وجود ندارد که شما سمت روش های کشت دیگر مانند کشت زعفران به روش گلخانه ای بروید چرا که هم از نظر رسیدگی و مدیریت کشت گلخانه ای شرایط سختی دارد و هم از نظر مالی صرفه اقتصادی ندارد.

فصل کاشت زعفران در خراسان شمالی

زمان کاشت زعفران با توجه به اقلیم خراسان از تیرماه آغاز شده و تقریبا تا اواخر شهریور ماه ادامه دارد که شما در این بازه زمانی می‌توانید زمین و مزرعه خود را برای کشت آماده کنید و کشت زعفران خود را انجام دهید. حتما این نکته را به خاطر داشته باشید که کشت زعفران حتما باید در بازه زمانی خود انجام شود در زمان دیگر به هیچ عنوان مثمر ثمر نیست.

مدیریت و رسیدگی به مزرعه زعفران

رسیدگی و مدیریت مزرعه از جمله فعالیت هایی است که برای داشتن یک مزرعه سالم و سر حال و هم چنین مزرعه پر بار حتما باید در مرحله اول قرار گیرد چرا که مزرعه زعفران نیاز به رسیدگی دارد تا بتواند به طور مناسب باردهی داشته باشد.

از جمله مدیریت زعفران می‌توان به کود دهی و آبیاری به موقع و به اندازه اشاره کرد. به طور کلی زعفران یک گیاه کم آب بر است اما مراحل آبیاری آن حتما باید در زمان مخصوص خود و به اندازه باشد تا در گل دهی پیاز های زعفران مشکلی به وجود نیاید.

 خرید پیاز زعفران در بجنورد

زمان آبیاری زعفران در خراسان شمالی

آبیاری مزرعه زعفران در 4 مرحله انجام می‌شود که مرحله اول آن در اول مهر ماه و مرحله دوم آبیاری مزرعه پس از برداشت گل های زعفران باید انجام شود. این دو مرحله بسیار برای مزرعه زعفران ضروری است به هیچ عنوان از خاطر نبرید. مرحله سوم و چهارم آبیاری مزرعه هم قبل و بعد از عید در صورت کمبود و نبود بارش باران باید به طور سطحی انجام شود.

کود دهی مزرعه زعفران هم 3 مرحله جداگانه دارد:

اولین مرحله کود دهی مزرعه، کود دهی حیوانی است که شما باید قبل از کشت به مزرعه خود به مقدار لازم کود گاوی پوسیده اضافه کنید. مرحله بعدی کود دهی مزرعه مرحله زاج آب است که باید به همراه آبیاری مرحله دوم به مزرعه اضافه کنید.

مرحله آخر کود دهی مزرعه زعفران هم مرحله محلول پاشی است که از اوایل فصل زمستان شروع شده و طی 4 تا 6 مرحله تا اردیبهشت سال آینده ادامه دارد. هر مرحله از محلول پاشی باید 2 هفته از هم فاصله داشته باشد.

زمان برداشت گل های زعفران

برداشت گل های زعفران با توجه به سرد شدن دمای هوا اتفاق می‌افتد و این موضوع در مناطق مختلف متفاوت است. در خراسان شمالی هم با توجه به دمای هوا برداشت گل های زعفران تقریبا از اوایل آبان ماه تا اواخر آن اتفاق می‌افتد.

 خرید پیاز زعفران در بجنورد

خرید پیاز زعفران در بجنورد

پیاز زعفران مهم ترین عاملی است که سلامت یک مزرعه را ضمانت می‌کند چرا که اگر شما پیاز های زعفران مریض و دارای بیماری هایی مانند قارچ و کنه را کشت کنید در زمان بسیار کمی بیماری در مزرعه پخش می‌شود و تمام پیاز ها را درگیر می‌کند.

به همین دلیل است که کیفیت پیاز های زعفران بسیار مهم است و حتما باید برای تهیه و خرید پیاز ها از فروشگاه مطمئن اقدام کنید. در خصوص فروش پیاز های زعفران ماه چین فعالیت گسترده ای داشته و شما به راحتی می‌توانید پیاز زعفران در مقدار دلخواه را از مجموعه ماه چین تهیه کنید.