در اینستاگرام ماه‌چین را دنبال کنید!

از خواص زعفران برای ریه چه می‌دانید!؟

دسته‌بندی ها:

زعفران گیاهی شناخته شده و گران قیمت در دنیا محسوب می شود. این گیاه در کشور ما هم جایش را به خوبی پیدا کرده و به صورت های مختلف مصرف می شود. به دلیل ارزش غذایی و قیمت زعفران، این گیاه به طلای سرخ شهرت یافته. اما زعفران، علاوه بر مصارف غذایی، مصارف داروویی زیادی نیز دارد. در واقع زعفران به دلیل داشتن ترکیبات مختلف و خواص داروویی بیشمار، گیاهی دارویی محسوب می شود و یکی از این خواص شگفت انگیز، خواص زعفران برای ریه است.

در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی ترکیبات مختلف زعفران و یکی از مهمترین خواص زعفران بپردازیم.

خواص زعفران برای ریه

ریه یکی از ارگان های مهم و حیاتی بدن محسوب می شود. در این روز‌ها که بیماری های ریوی ناشی از ویروس‌های مختلف و آلودگی هوا ما را احاطه کرده اند، باید حواسمان بیشتر به سلامتی این عضو باشد. یکی از روش‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های ریوی، استفاده از گیاهان دارویی است. زعفران به عنوان یک گیاه دارویی، نقش مهمی در تقویت ریه‌ها دارد. ترکیبات موجود در زعفران و خاصیت آنتی اکسیدانی آن باعث شده که این گیاه به عنوان یک گیاه مفید در پیشگیری و بهبود بیماری‌های تنفسی محسوب شود.

 

بیماری های تنفسی فصلی

هر ساله با تغییر فصل و آمدن فصل سرما، ویرووس‌ها و بیماری‌های فصلی سر و کله اشان پیدا می شود. بیماری‌های فصلی ای مثل آنفولانزا، سرماخوردگی و کرونا که هرکدام از آن‌ها به نحوی  روی سیستم تنفسی بدن تاثیر می گذارند.

یکی از عوامل اصلی مبتلا شدن به این نوع ویروس‌ها، ضعف سیستم ایمنی بدن است. وجود ویتامین‌هایی همچون ویتامین‌های B و C در زعفران، باعث شده که این گیاه منبع مهمی برای تقویت سیستم ایمنی بدن محسوب میشود. همچنین زعفران گیاهی ضد عفونت است. پس می تواند گیاه دارویی خوبی برای رها شدن از دست بیماری‌های عفونی و تنفسی باشد.

یکی دیگر از خواص زعفران برای ریه، از بین بردن خلط های جمع شده در گلو و رفع گرفتگی‌های تنفسی است. در واقع زعفران با از بین بردن این خلط‌ها و عفونت‌ها روند بهبود را تسریع می بخشد.

ویروس ها و بیماری های فصلی

خواص زعفران برای بیماران مبتلا به آسم

آسم یک بیماری تنفسی است که باعث سرفه و تنگی نفس می‌شود. در واقع این بیماری با افزایش رادیکال‌های آزاد شده در بدن، تنفس فرد را دچار اختلال می کند. طبق تحقیقات انجام شده، آنتی اکسیدان موجود در زعفران، منجر به کاهش رادیکال های اضافی در بدن می شود.

ترکیبات موجود در زعفران، سیستم اکسیژن رسانی به سلول‌های مختلف بدن را بهبود می بخشد. در نتیجه تنفس برای بیماران تنفسی راحت تر خواهد بود.

وجود ترکیباتی چون کروسین، کروستین و سافرانال در زعفران، نه تنها در پیشگیری از سرطان مهم است، بلکه زعفران را به گیاهی ضد التهاب تبدیل می کند. ضد التهاب بودن زعفران، خاصیت مهمی برای بهبود بمیاری‌های تنفسی محسوب می‌شود، چرا که این خاصیت، باعث پیشگیری از حمله های تنفسی بیماران مبتلا به آسم می‌شود.

خواص زعفران بیماری آسم

ضد درد بودن زعفران

تقریبا همه ی ما می دانیم که زعفران گیاهی نشاط آور و ضد افسردگی است. اما علاوه بر این ویژگی ها، زعفران گیاهی ضد درد و آرام بخش نیز هست. پس یکی دیگر از خواص زعفران برای ریه، تسکین درد های ناشی از سرفه و التهاب های ریوی است. این گیاه با تاثیر بر روی اعصاب، درد را تسکین می بخشد.

 

جمع بندی

خواص گفته شده زعفران نه تنها برای آسم و بیماری های فصلی، بلکه برای تمامی بیماری ها تنفسی از جمله برونشیت، سیاه سرفه، آلرژی و حساسیت و… موثر می باشد.

برای بهره مند شدن از خواص زعفران برای ریه، می توانید زعفران را در غذاهای خود استفاده کنید. یا به صورت مستقیم به صورت دمنوش زعفران و چای زعفران مصرف نمایید.

 

مقاله‌های مشابه برای شما

نظر شما چیه؟ برای ما خیلی مهمهشماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.