اطلاعات ارزشمند زعفرانی را، در اینستاگرام ماه‌چین دنبال کنید.

انواع محصولات زعفران و روش تشخیص آن ها

آخرین بروز رسانی: 12 خرداد 1400
دسته‌بندی ها:
 • شاید شما هم از اون دسته آدم‌هایی باشید که عنوان این مقاله حسابی به نظرتون جالب بیاد و از خودتون بپرسید انواع محصولات زعفران؟ مگه زعفران انواع هم داره؟ بعد یکم با خودتون فکر می‌کنید و می‌گید: << آهان حتما زعفران شهرهای مختلف منظورشه!>> اما باید خدمتتون عرض کنم که ماجرا فراتر از این هاست. البته شاید شما هم از اون زعفران شناس‌های روزگار باشید و فقط برای اطلاعات بیشتره که اینجایید.

  فرقی نمی‌کنه که جزء کدوم دسته باشید. در هر صورت این مقاله می‌تونه براتون مفید باشه و به خیلی از سوال‌های شما راجب انواع محصولات زعفران جواب بده.

  شکل و بافت زعفران

  قبل از هرکاری، بیاید اول نگاهی به عکس زیر بیندازیم. عکسی که مشاهده می‌کنید، تقسیم بندی یک رشته از زعفرانه. هر گل زعفران به طور میانگین سه تا از این رشته ها داره که هرکدوم از این رشته ها، به بخش های مختلفی تقسیم بندی میشن، که جلوتر با این تقسیم بندی‌ها، خواص و تفاوت هاشون آشنا می‌شیم.

  تقسیم بندی رشتۀ زعفران

   

  انواع محصولات زعفران

   

  زعفران نگین چیست؟

  این نوع زعفران، با عطر و ظاهر فوق‌العاده‌اش، بهترین نوع زعفران محسوب می‌شه. همانطور که توی عکس هم مشاهده کردید، زعفران نگین، قسمت بالایی زعفران که قرمز تره رو شامل میشه و اصولا به بخش نارنجی رنگ نمی‌رسه. رنگ این زعفران قرمز یکدسته و شاخه ها از هم دیگه کاملا جدا، صاف و بدون شکستگی هستند. زعفران نگین خودش به دو نوع زعفران سوپرنگین و شبیه نگین تقسیم می‌شه.

  زعفران شبه نگین چیست؟

  زعفران شبه نگین با دقت کمتری پاک شده و قسمتی از بخش کم‌رنگ تر زعفران هم بهش اضافه شده. به همین خاطر قیمت این نوع زعفران از زعفران نگین کم تره.

  زعفران سوپر نگین چیست؟

  زعفران سوپر نگین دارای کلاله‌های درشت تر و زیبا تریه. پس طبیعیه که قیمت بالاتری هم داشته باشه.

  زعفران سوپر نگین پرسی(اتویی) چیست؟

  شاید اسمش به نظرتون عجیب بیاد ولی خب این نوع زعفران یکی از انواع زعفران سوپرنگین هست. حالا چرا بهش می‌گن اتویی؟ یعنی اتوشون میکشنن؟ نه! زعفران رو که اتو نمی‌کنن!

  در واقع برای خشک کردن زعفران دوتا راه وجود داره: راه دستی و راه ماشینی.

  راه دستی که همون روش سنتیه باعث می‌شه که زعفران خیلی صاف نباشه و کمی فر خوردگی داشته باشه. اما صاف بودن شاخه‌های زعفران، یکی از مهم‌ترین ملاک‎‌های زعفران برای صادرات محسوب می‌شه. درست توی همین نقطه‌اس که خشک کردن زعفران به کمک ماشین وارد می‌شه! توی این روش، کلاله‌های زعفران، شکل تخت تر و پرس مانندی به خودشون میگیرن.

  زعفران سوپر نگین

  زعفران سرگل چیست؟

  پرمصرف ترین نوع زعفران، زعفران سرگل هست. این زعفران، علاوه بر زعفران نگین، یک مقدار پایین تر از زعفران رو هم شامل می‌شه و مثل زعفران نگین شاخه هاش از هم جدا هستند. طبیعیه که قیمت ارزون تری نسبت به زعفران نگین داره. زعفران سرگل رو با نام های ممتاز، سرقلم و سر‌ ریشه هم میشناسند. درشت بودن و ضخامت کلاله‌ها و همچنین نبود کلاله‌های شکسته، باعث افزایش کیفیت این محصول می‌شه.

   

  زعفران پوشال چیست؟

  همانطور که در عکس مشاهده می‌کنید این زعفران قسمتی از بخش سفید رنگ هم شامل می‌شه و کلاله ها بهم دیگه چسبیده هستند. به خاطر وجود قسمتی از بخش سفید رنگ توی این زعفران، نسبت به زعفران سرگل کیفیت کمتری داره و ارزون تره.

  زعفران پوشال

  زعفران کنج (سفید/ریشه/خامه) چیست؟

  این زعفران فقط قسمت پایینی و سفید زنگ زعفران رو شامل می‌شه. علی‌رغم وجود مواد ارزشمند توی قسمت قرمز رنگ، این بخش از زعفران هم، حاوی خواص زعفران هست. جالبه که بدونید به خاطر وجود رطوبت، عطر بیشتری نسبت به بقیۀ زعفران ها داره؛ پس اگر عطر زعفران براتون خیلی مهمه و رنگش اهمیت چندانی براتون نداره، می‌تونید با قیمت کمتر از این نوع زعفران استفاده کنید.

  زعفران کنج

  زعفران دسته یا دخترپیچ چیست؟

  همانطور که توی عکس می‌بینید این نوع زعفران شامل همۀ قسمت های زعفران می‌شه! حالا چرا بهش میگن دسته یا دختر پیچ؟ خب به خاطر اینکه این رشته‌ها رو با هم دیگه  به دو صورت: یک سویه و دوسویه دسته دسته می‌کنن و می‌فروشن.

   

  دسته کردن یک سویه

  در این روش کلاله‌ ها روی هم دیگه قرار می‌گیرند و خامه ها هم روی هم دیگه.

  زعفران دخترپیچ یک سویه

  دسته کردن دوسویه

  در این روش کلاله ها در دوسمت و خامه ها در وسط اون‌ ها قرار میگیرند.

  زعفران دخترپیچ دوسویه

   

  حالا که با انواع محصولات زعفران آشنا شدید، هم کلی به اطلاعات عمومیتون اضافه شد، هم اینکه از این به بعد زمان خرید زعفران بیشتر حواستون رو جمع می‌کنید و بسته به نیازتون خرید می‌کنید.

  این صفحه چقدر براتون مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  شاید این مقالات رو هم دوست داشته باشی!

  نظر شما درباره‌ی این مقاله چیه؟ برای ما خیلی مهمه

  

  شماره موبایل شما پیش ما محفوظ است و فقط برای اطلاع رسانی پیامکی پاسخ دیدگاه شما توسط کارشناسان ماه چین استفاده می‌شود.